top of page

Daha Aydınlık, Daha Fazla İzlenirlik; Videolarınızda Daha İyi Aydınlatma İçin 10 İpucu

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022

Mükemmel video içerik üretebilmek için en önemli yapı taşlarından biri aydınlatmadır. Gerçekten kötü aydınlatma yapılmış bir video içerik kadar kötüsü yoktur. Tüm çalışmalarınızın boşa gitmemesi ve daha en baştan kitlenizi etkileme şansını yitirmemeniz için Mükemmel Video İçerik İçin Aydınlatma Taktikleri yazımızı sizler için derledik.


1. Gün Boyunca Çekim Yapın ve En İyi İç Mekan Aydınlatması için Doğal Işık Kaynaklarını Arayın

Evde çekime hazırlanırken, yumuşak bir ışık için gündüz ışığını göz önünde bulundurun. Doğal

Video İçerik Üretimi Doğal Işık

aydınlatma, aklınıza gelebilecek en kolay ve en uygun maliyetli ışık kaynağıdır. Çekim için "altın saat"i seçin, yani mükemmel bir aydınlatma elde etmek için gün doğumu veya gün batımından hemen önceki zaman. İkisinden biri iyi bir videoyu mahvedebileceğinden, ışığın çok sert veya çok karanlık olmadığından emin olun. Ayrıca ne çok karanlık ne de çok güneşli olan hafif bulutlu bir gün seçebilirsiniz. Güneşin gözlerinizi kısmasına neden olduğunu düşünüyorsanız, fazla güneş ışığını engellemek için yarı saydam beyaz bir perde alın.
2. Düşük Karartılmış Odalar için Üç Noktadan Aydınlatma Oluşturun

Mükemmel bir çekim kurulumunun bir diğer temeli, iki veya üç noktalı aydınlatma, 2 veya 3 ışığın karışımıdır. Birincisi, videonuz için ışıkların çoğunu sağlayan birincil ışık ve en güçlü olan Anahtar Işıktır. Konuyu öne çıkaran, boyut ve detay oluşturmaya yardımcı olan ışık kaynağıdır. Anahtar ışığı konunun hemen önüne, yaklaşık 45 derece yukarıya veya 45 derece sağa veya sola yerleştirilmelidir. Dolgu ışığı genellikle anahtar ışığın neden olduğu gölgeleri ortadan kaldırır. Bu ışık kaynağı tam karşısına yerleştirilmelidir. Temel kurallardan biri, dolgu ışığını anahtar ışığınızın yoğunluğunun yaklaşık yarısı kadar tutmaktır, böylece her iki ışık da yakın olarak eşleştiğinden düz bir atış olmaz. Son olarak, anahtar ve dolgu ışığı arasına yerleştirilmesi ve çekimin tamamen dışında olması gereken arka ışık, diğer adıyla kenar ışığı gelir. Bir arka ışık, konuyu arka plandan ayırt ederek derinlik ve arka planda yumuşak bir parıltı yaratır. Ayrıca düz görünümlü çekimleri de önler. Bir sonraki yüksek kaliteli YouTube, Vimeo veya herhangi bir demo videonuz için çekim yapıyorsanız, bu kuralları aklınızda bulundurun. Üç noktalı aydınlatma kurulumu, evde çekilen videolar için iyi bir aydınlatmanın yanı sıra mükemmel şekilde dengeli ve kontrol edilebilir bir ışık dağılımı oluşturmaya yardımcı olur.

3. Geceleri Mükemmel İç Mekan Aydınlatması için Bir Çift Lambayı Açın

Gece çekim yaparken ışığın eşit dağılması için ampullere başvurabilirsiniz. Dağınık ancak parlak bir ışık arasında bir denge kurun. Kesin olması için yüzünüzün her iki tarafına 45 derecelik açıyla yerleştirin ve göz çizginizin biraz üzerine kaldırın.
video içerik ışık kaynağı


4. Video İçerik İçin Ucuz Hafif Ekipmanları Deneyin

Bütçesi kısıtlı ve profesyonel aydınlatma kitlerine sahip olmayan kameramanlar, birkaç cep dostu ürüne yatırım yapabilir. Kelepçe ışıkları, LED video ışık panelleri genellikle ucuza gelir. İyi durumda olan ikinci el bir ürün de alabilirsiniz.


5. Farklı Renk Tonu İçin Uygun Fiyatlı Renk Filtrelerini Deneyin

Yeni başlayanlar için harika video aydınlatma ipuçlarından biri, renkli ışık efektleri oluşturmak için renkli filtreler kullanın. Renkli filtreler, çok fazla ücret ödemeden en iyi çekimi elde etmenize yardımcı olan süper kullanışlı parçalardır. Mavi jeller gibi temel ısıya dayanıklı renk filtreleri, herhangi bir kamera donanım mağazasında ucuza gelir. Mavi jeller, bir ampulün parlak sarı tonunu yumuşak, beyaz bir filtreye dönüştürmeye yardımcı olur.Video Renk Filtresi


6. Siyah Sargı Günü Kurtarır!

Her türlü ışık sızıntısını maskelemek ve istenmeyen yansımaları ortadan kaldırmak için ideal olan bu hafif stüdyo alüminyum folyo çeşidi, son derece kısıtlı bir bütçeyle çekim yapmak isteyen herkes için gerçek bir cankurtaran. Folyoyu ışık kaynağının kenarlarına sararak ışığınızın hassas kontrolünü elde edebilir ve istenmeyen yansımaları emebilirsiniz.


7. Aydınlatmanızı Karıştırmayın

Kendinizi ve videonuzu çılgın miktarda karışık ışıkla boğmayın. Tamamen anlamsız. Neden biri evinin etrafındaki tüm ışıkları karıştırıp yıkıcı bir sonuç yaratmayı düşünsün ki!


8. Arka Işık Konusunda Dikkatli Olun

Bu, Zoom aramalarınız için bile geçerlidir. Arka ışığınızı asla aşırıya kaçmayın, aksi takdirde geri tepebilir! Çok sanatsal ve sinematik görünebilir, ancak basit fotoğraflar için unutabilir ve ön ışığınıza daha fazla odaklanabilirsiniz.


9. Video İçerik Çekimini Güneşte Açık Havada Yaparken Gölgede Çekim Yapın

Güneşte çekim yaparken, bir gölge bulmak ve kendiniz üzerinde çalışmak çok önemlidir. Sert aydınlatma yüzünüzü seğirebilir, fotoğrafınızı veya videonuzu mahvedebilir ve hedef kitlenizin içeriğinizle etkileşime girmesini engelleyebilir . Yüzünün tuhaf ve çarpık görünmesini asla istemezsiniz.


10. Gece Dış Mekan Çekimlerinde Sokak Işıkları Altında Çekim Yapın

Geceleri açık havada çekim yapmak, gündüz çekim yapmaktan çok daha zordur. Ancak , müşterilerinize duyarlı olmaya gelince , çekimden başka seçeneğiniz yok. Ve beklendiği gibi, gece çekilen videolar karanlık, bulanık ve gölgeli görünüyor. Peki bu karmaşadan kolayca kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?Bu yazımız ilginizi çektiyse "Kaliteli Bir Video Nasıl Hazırlanır?" isimli yazımızı okuyabilirsiniz!İyi Aydınlatma İçin Örnek Çalışmalarımız
20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page