top of page

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Güncelleme tarihi: 21 Eyl 2021

Dönüşüm hunisi aslında kullanıcılarınızın, hedef kitlenizin müşteri yolculuğunu görselleştiren bir raporlama türüdür. Bazı yerlerde pazarlama hunisi, satış hunisi gibi isimlerine rastlayabilirsiniz fakat şaşırmayın, aslında hepsi aynı amaca hitap ediyor.


Dönüşüm hunisi kullanıcılarınızın hedeflediğiniz dönüşüme giderken adımlarını izleyebileceğiniz bir akış şemasıdır. Bu adımlarda yaşadığınız kullanıcı kayıplarını sayısal ya da oransal olarak dönüşüm hunisinde takip edebilirsiniz. Böylece tüm süreci detaylı bir şekilde analiz edip eksik noktalara odaklanarak optimizasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dönüşüm hunisi birçok katmandan oluşabilir. Her iş modeline göre de bu katmanlar farklılık gösterebilir.

Biz ilk olarak Instagram’ın kendi reklam modellerini kategorize ettiği gibi dönüşüm hunisini 3 temel adımda inceleyeceğiz. İşin temelini anladıktan sonra siz de kendi işinize göre bu adımları özelleştirebilirsiniz.


Dönüşüm Hunisi İçin İlk Adım Bilinirlik:

Huninin bu kısmında daha çok ürünün faydasından bahsedebilirsiniz. Bu aşamada hedef kitleyle daha çok görsel bir iletişim sağlanır. Örnek olarak Youtube reklamlarını, Instagram hikaye reklamlarını örnek olarak verebiliriz. Geleneksel reklamlar da buna dahildir. Geleneksel reklamlar ise Afiş, Radyo ve Tv reklamlarıdır.


İkinci Adım İlgi:

Bu adımda ise bilinirlik kısmında gelen kişilerin bazılarınızın dikkatini çektiğiniz için bu kısma taşımanız gerekir. Bazıları vazgeçerken bazıları ise dönüşüm gerçekleştirmeye daha yakındır. Buna göre bu adımda kuracağınız stratejiler bilinirlik kısmına göre daha farklı olmalıdır.


Üçüncü Adım Dönüşüm:

Dönüşüm Hunisi'nin en alt kısmında kalan kullanıcılar artık satın almaya karar veren kullanıcılardır. Bu nedenle bu kısma dönüşüm adı veririz. Peki artık dönüşüm gerçekleştirmiş kullanıcılarla etkileşimi sonlandırmalı mıyız? Tabii ki de hayır. Bu kısma tekrar tekrar reklam vererek yeniden satın almalarını sağlayabilir, uzun dönemde ise çok fazla kar elde edebilirsiniz.


Dönüşüm Hunisi ve Video:


Dönüşüm Hunisinde; bilinirlik, ilgi ve dönüşüm kısmında video reklamı vermek sizin için dönüşüm kısmına kalan müşterileri çok daha fazla arttırabilir. Özellikle gelişen sosyal medya ile

dönüşüm hunisi video

birlikte, insanlar ilgilerini çeken videolar izlemeye başladı. Bunun başında da 2D Animasyon videoları geliyor. 2D Animasyon videolarını Dönüşüm Hunisi planlamanıza göre oluşturarak kendinizi ve markanızı 1 adım öne taşıyabilirsiniz. Monomotion Studio olarak planlamanızı en iyi şekilde yapıyor, Dönüşüm Hunisi Basamaklarında geçiş yaparken o hedef kitleye göre videolar oluşturuyoruz!Bu yazımız ilginizi çektiyse "Potansiyel Müşterilerinizi Nasıl Bulursunuz?" isimli yazımıza da göz atabilirsiniz!

14 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page