top of page

Ses Önemlidir!

Videolarda her ne kadar en önemli olan görüntülermiş gibi düşünülse de aslında sesler ile birleşmeyen görüntüler pek de ilgi çekmez. Hem göze hem kulağa hitap etmek verilmek istenen mesajın alınabilmesi için çok önemlidir. Örneğin bir ürünün anlatıldığı bir video izliyorsunuz. Videoda sadece görüntüler var. Ürünü alatan herhangi bir ses yok. Bir de anlatıcının ürünü görsellerle birlikte sesli şekilde anlattığı bir video düşünün. Hangisini izlemeyi tercih edersiniz? Ya da aklınızda en çok hangisi kalır? Elbette sesli anlatımın olduğu video daha çok akılda kalır. Çünkü iki duyu organına birden hitap ediliyor. İşte ses bu yüzden çok önemlidir.


Sesin işlevi bu kadar önemliyken videolarda temiz bir ses duymanın da önemi artmaktadır. Bundan dolayı kullanılan mikrofonlar özenle seçilmelidir. Birçok mikrofon türü ve modeli vardır. Bazen hangisinin kullanılacağını seçmek zor olabilir.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise hangi mikrofon türünün ne amaçla kullanıldığını bilmek. Örneğin bir panelde konuşmacının sesini yaka mikrofonu ile alabilirsiniz. Bir podcast içeriği üretmek istiyorsanız podcast mikrofonu kullanmalısınız veya bir sette kadraj dışı ses almak istiyorsanız shotgun mikrofon kullanabilirsiniz.


Kısacası iyi bir ses için doğru mikrofon tercihi, iyi bir video için temiz ses gereklidir. Monomotion Studio olarak her zaman size en doğru çözümleri önermek üzere buradayız. Bize buradan ulaşabilirsiniz.İyi bir ses elde etmek için kullanılan mikrofonun ne kadar önemli olduğunu anlattığımız

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page