top of page

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medyada 12 Temel İpucu

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022

Küçük İşletmeler ölçekleri nedeniyle sosyal medya mecralarında hem daha kolay ilerlerler. Hem de süreç onlar için daha önemlidir. Küçük işletmeler bütçeleri de göz önüne bulundurulduğunda sosyal medya mecralarında aktif olarak hem daha ekonomik olarak reklamlarını yapmış olurlar hem de kolay yoldan marka bilinirliğini arttırırlar.


Küçük işletmeler için sosyal medya kullanımıyla ilgili 12 temel ipucunu sizin için derledik.küçük işletmeler için sosyal medya


1) Sosyal Medya Planı Oluşturun

Sosyal medyayı iş amaçlı kullanmaya başlamak kolaydır. Günlük hayatımızda hepimiz sosyal medyayı kullanıyoruz, bu nedenle araçlarla ilgili bir rahatlık var. İşletmeniz için bir Facebook Sayfası oluşturmanın, Instagram'da paylaşım yapmaya başlamanın veya Twitter'da bir varlık oluşturmanın hiçbir maliyeti yoktur. Ancak adım atmadan önce şunu unutmayın: Her iyi iş stratejisi iyi bir planla başlar. Evet, sosyal araçları ücretsiz kullanabilirsiniz. Ancak harcanan zaman ve çaba yine de işinize yapılan bir yatırımı temsil eder. Bir plan olmadan, başarmaya çalıştığınız şey için net bir hedefiniz olmaz. Bu, o yatırımdan geri dönüş alıp almadığınızı bilmenin bir yolu olmadığı anlamına gelir. Önceden bir sosyal medya planı oluşturmak için zaman ayırın. Bu, tüm sosyal çabalarınızın belirli iş hedeflerini desteklemesini sağlar. İşte bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmaya yönelik kılavuzumuzdan bazı stratejik sosyal medya ipuçları: Sosyal medya hedeflerini ve hedeflerini belirleyin SMART çerçevesini takip eden hedefler oluşturun. Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamanında olmalıdırlar. Hedeflerinizi, işiniz üzerinde gerçek bir etkisi olacak metriklere dayandırın.


2) Küçük İşletme İçin Hangi Platformların Uygun Olduğuna Karar Verin.

İşletmenizi hangi platformda tanıttığınız çok önemlidir. Eğer z kuşağına önem vermek istiyorsanız içgüdünüz size Instagram ve Tiktok’a önem vermeniz gerektiğini söyler. Ancak veriler gösteriyor ki Facebook kullanıcılarının 4’te 1’i 18-24 yaş aralığındadır. Yani Firmanızın hitap ettiği hedef kitlenin hangi uygulamalarda yoğun olduğunu duyumlarla değil istatistiksel verilere dayanarak araştırıp uygunluğuna karar verin. Ya da Monomotion Studio ailesine danışarak Firmanıza en uygun sosyal medya platformlarını keşfedin!


3) Hedef Kitlenizi Tanıyın.

küçük işletme potansiyel müşteri

Sosyal medyayı iş için kullanmanın bu kadar etkili olmasının bir nedeni, hedef kitlenizi mikro hedefleyebilmenizdir. Ama önce, hedef kitlenizin kim olduğunu anlamalısınız. Mevcut müşterilerinizle ilgili verileri derleyerek başlayın. Ardından, sosyal medya analizleriyle daha derine inin. Yakında kimin satın aldığını ve çevrimiçi olarak sizinle etkileşim kurduğunu anlamaya başlayacaksınız.


4) Hedef Kitlenizi Genişletin

Hedef kitlenizin kim olduğuna dair net bir resme sahip olduğunuzda, sosyal medya planınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Tıpkı onlar gibi daha fazla kişiye ulaşmanın yollarını aramanın zamanı geldi. Örneğin, karantina önlemleri daha fazla insanın evde vakit geçirmenin yollarını aradığı anlamına geldiğinde, The Great Courses Plus Firması , hedef kitlesini hızla genişletmek için Facebook reklam stratejisini değiştirdi. Genişletilmiş bir ücretsiz deneme teklifi oluşturdular ve Amerika Birleşik Devletleri'nde geniş bir kitleye reklamını yaptılar. Daha sonra Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya'da mevcut en iyi müşterilerine benzeyen yeni kitlelere ulaşmak için benzer hedef kitleler kullandılar.


5) Potansiyel Müşteriler ile İlişkiler Kurun

Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlamasının benzersiz yararı, doğrudan müşteriler ve takipçilerle konuşmanıza izin vermesidir. Önceden satış istemek yerine zamanla ilişkiler kurabilirsiniz. İnternet kullanıcılarının %44'ünden fazlası markaları araştırmak için sosyal ağları kullanıyor. Bu keşfin bir kısmı, bir marka olarak kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi bilmektir. İnsanlar organik içeriğinizle veya reklamlarınızla etkileşim kurduğunda, tekrar etkileşimde bulunmak harika bir fikirdir. Bu, güven oluşturmaya ve sadık bir takip oluşturmaya yardımcı olur. Hayranlar içeriğinizi paylaştıkça ve beğendikçe, sosyal algoritmalarda yükselir ve yeni, ücretsiz, görünürlük kazanırsınız.


6) Sosyal Medya Trendlerini Takip Edin

küçük işletmeler için sosyal medya trend

Bu konuda yapmanız gereken en güncel bilgileri takip etmektir. Özellikle Facebook, Google gibi kurumların güncellemelerini takip edip açıklamalara göre içeriklerde düzenlemelerde bulunmak sizi bir adım öne atabilir.
7) Sosyal Ticaretle Hizmetini Sat

Sosyal Medyalarda Hizmetlerini çok güzel bir şekilde pazarlayarak hedef kitlenle, takipçilerinle buluşturarak onların müşterine dönüştür.


8)Formatlarınızı Karıştırın

Sosyal gönderi biçimlerinizi zaman zaman değiştirdiğinizden emin olun. Genellikle GIF yayınlıyorsanız, bir JPG deneyin. Normalde hareketsiz görüntüler yayınlıyorsanız, bir video deneyin. Bu sayede Takipçilerinizin sıkılmasını engelleyebilirsiniz.


9) Küçük İşletme Olduğunuz İçin Nicelikten Çok Kaliteye Odaklanın

Küçük işletmeler için çok sayıda sosyal medya pazarlama seçeneği bunaltıcı görünebilir, ancak hepsini yapmanız gerekmez. Birkaç önemli kanalda kaliteli içerik oluşturmak, her bir ağda var olmaktan daha önemlidir.


10) Sosyal Medya İçin Doğru Araçları Kullanın

Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanın sırrı, işin çoğunu otomatikleştiren veya basitleştiren araçlardan yararlanmaktır. Verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak bir sürü araç var. Bu, tam ölçekli bir sosyal medya ekibine sahip olmadan sosyal medyayı iş için kullanmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir.


11) Katılıma Daha Fazla Zaman Ayırmak İçin Planlama ve Otomasyonu Kullanın

Aracı uygulamalar sayesinde planlamanızı çok daha kolay şekilde yapabilir ve aynı saatlerde paylaşımı çok daha rahat yapabilir, bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.


12) İşletme Performansınızı İzleyin ve İyileştirin

küçük işletmeler için sosyal medya performans

Sosyal stratejinizi uygularken, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını takip etmek önemlidir. Daha sonra çabalarınızda ince ayar yapabilir ve sonuçları iyileştirebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen analiz araçları, size sosyal çabalarınızın harika bir resmini verir ve sizin için en önemli olan metrikleri izlemenize yardımcı olabilir. Stratejinizin nasıl çalıştığına dair bir fikriniz olduğunda, iyileştirmenin yollarını aramaya başlamanın zamanı geldi. A/B testini kullanarak zaman içinde başarınızı artıran küçük değişiklikler yapabilirsiniz.


Ustalıkla planlanması ve uygulanması gereken sosyal medya planınızı oluşturmak için profesyonel ekibimizden destek almak için tıklayabilirsiniz.


Bu yazımız ilginizi çektiyse "Youtube Kanalınızı Nasıl Büyütebilirsiniz?" isimli yazımızı inceleyebilirsiniz!
21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page