top of page

Etkili ve Kazandıran Bir Video Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın 5 Yolu

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022

Pazarlama yolculuğunuzda etkili olmak, kazanmak ve hep ileri doğru gidebilmek için etkili ve kazandırıcı olan bir video pazarlama stratejisi oluşturmak gerekir. Bu strateji sayesinde satışlarınızı arttırabilir hedef kitleniz üzerinde etki kurabilirsiniz. 5 yolu sizler için derledik.


1. İlk 10 Saniyeyi Akıllıca Kullanın

Video Pazarlama Stratejisi

İnsanların dikkat süresi giderek azalmaktadır. Şu anda standart dikkat süremiz sadece 8 saniyedir, bu bir Japon balığının dikkat süresinden bir saniye daha azdır. 2000 milenyum yıllarının başlarında, ortalama insan dikkat süresi 12 saniyeydi. Bu büyük dönüşümü göz önünde bulundurarak, video içeriğinizin açılış sahnesinin ilgi çekici olması gerekiyor. Bunu sağlamanın en iyi yolu, izleyiciyi başka hiçbir yerde görmedikleri veya acil sorunları hakkında konuşan bir şeyle videonun içerisine çekmektir. Ayrıca videolarınızı Facebook veya YouTube'a yüklerken içerik olarak ilginç küçük resimler eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu küçük resimler temel olarak gözümüze çarpan ilk şeydir, bu nedenle ilgi çekici hale getirilirse, izleyicilerin tıklamayı ve içinde ne olduğunu görmeyi tercih etmesi muhtemeldir. Yani videonuz bir başyapıt olsa da ilk 10 saniyede izleyicinizi bağlayamazsanız izlenmez.
2. Video Pazarlama İçin Mantıklı Bir Bütçe Oluşturun ve Ona Uyun

Video tabanlı pazarlama planınızı oluştururken bir diğer altın kural, her zaman önceden bir bütçe düşünün ve ona uyun. Bütçeniz, ekstra harcamaları kontrol eden ve yatırımlarınızı kontrol altında tutan şeydir. Bir ön bütçe oluşturun ve bazı gerçekçi, ulaşılabilir parametreler belirleyin ve bu yol haritanızdan şaşmayın.

Video oluşturmak pahalı görünebilir, ancak öyle olması gerekmiyor. Başlarken üst düzey donanımlara ve kameralara yüksek faturalar yatırmanız gerekmez. Bütçeniz izin veriyorsa, kısa bir pazarlama videosu için profesyonel bir ekiple bağlantı kurun ve onlara yaratıcı briefinizi verin ve bırakın strateji oluşturma işini onlar halletsin. Monomotion Studio'nun sizin için en iyi seçim olduğunun garantisini verebiliriz.

Alternatif olarak, son derece kısıtlı bir bütçeniz varsa, akıllı telefonunuzda kısa video içeriği oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bütçenizin yatırım yapmak istediğiniz video türlerini belirlemesine izin verin.


3. Hedeflemek için Facebook'ta Alakalı Kitle Tabanı Oluşturun

Kendinize bir video pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağını soruyorsanız, sağlam bir kitle tabanı oluşturmak son derece önemlidir. Hedef kitlenize ve mevcut kullanıcı davranışınıza göre bir alıcı kişiliği oluşturduğunuzdan emin olun. Bu, hedef kitlenize hitap edecek tam içerik türünü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ve içerik dağıtımı düşünüldüğünde, Facebook'u hiçbir şey yenemez. Süper derinlemesine hedefleme, ideal bir hedef kitle tabanı oluşturmak için kullanılabilir. Kitlelerinizi yaşa, cinsiyete, coğrafi konuma ve dile göre bölümlere ayırın. Hedef kitlenizi sıfırladıktan sonra, video stratejinizi buna göre düzenleyin.Video Pazarlama Stratejisi Oluşturmak


4. Hikâye Anlatma Yaklaşımına Odaklanın

E-postalarınızda, sosyal medya gönderilerinizde veya diğer pazarlama materyallerinde her zaman satışçı veya saldırgan görünmemeniz tavsiye edildiğinden, bu başlı başına pazarlama stratejileri için temel kural olabilir.

Aynı şekilde, video içeriğinizde de çok fazla satış yapmamak bir zorunluluktur. Aksi takdirde, sahanıza eklemek yerine değer kaybedebilirsiniz. Bunun yerine, hikâye anlatımı tarzında eyleme geçirilebilir ve değerli tavsiyeler sağlamaya odaklanın. İstatistikler, tüketicilerin %80'inden fazlasının, ürünlerini veya hizmetlerini doğrudan tanıtmak yerine markaların hikayeler anlatmasını tercih ettiğini söylüyor. Bir hikâye anlatımı, gerçek hayattaki bir durumu kolayca hedef kitleye kolayca sunabilir. Senaryonuzun duyguları, mizahı ve marka özü olması gerekir. Bu yüzden hedef kitlenizle bir satış elemanı değil, bir hikâye anlatıcısı gibi bağlantı kurun.


5. Video İçerik Türünü Akıllıca Belirleyin

Tercihlerin çeşitlilik göstermesi nedeniyle oluşturduğunuz her içerik izleyicileriniz tarafından beğenilmez. Bazıları nasıl yapılır videolarını beğenebilir. Bazıları açıklayıcıları veya tanıtım içeriğini beğenebilir. Hatta bazıları sahne arkasını veya Vlog'ları izlemeyi tercih edebilir.

İçerik türlerinizin dengeli bir karışımını oluşturun ve komut dosyasını buna göre çerçevelemeye başlayın. Sadece akıllı telefonunuzda bir Vlog çekseniz bile, kameraya, izleyicilerinize tam olarak ne söyleyeceğinizi düşünün. Herhangi bir röportaj videosu sunuyorsanız, ışıkların konunuzdaki mükemmel olduğundan, sesin net olduğundan ve görsel sarsıntı olmadığından emin olun. Araştırmalar, insanların %80'inin canlı olmayan önceden hazırlanmış bir video yerine Facebook Live izlemeyi tercih ettiğini söylüyor. Bu nedenle, video içerik stratejinizin canlı yayınlar için yeterli alana sahip olduğundan emin olun.


Tüm bunlarla bireysel olarak ilgilenmenin ne kadar yorucu olduğunu biliyoruz. Neyse ki bütün video içerik pazarlama stratejisi sürecinizde yanınızda olmaya hazırız. Başarılı olmaya hemen bizimle iletişime geçerek başlayabilirsiniz.


Bu içeriğimiz ilginizi çektiyse "Mobil Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin Animasyon Nasıl Kullanılır?" isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Video İçerik Üretimi İçin Örnek Çalışmalarımız

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page