top of page

Drone İle En Kaliteli Çekimleri Nasıl Yaparsınız?

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022

Monomotion Studio ailesi olarak sizler için drone ile en iyi çekimi nasıl yapacağınız hakkında bir yazı hazırladık. Gelin beraber inceleyelim:


Drone ile en kaliteli görüntüleri yakalayabilmenin birkaç püf noktası vardır.


1) Drone Çekimine Başlamadan Önce Kare Hızını Ayarlayın

drone çekimi

Drone çekimine başlamadan önce ayarlanması gereken ilk şey kare hızıdır. Örneğin saniyede 30 kare elde ederseniz gerçek bir televizyon ile eşdeğer görüntüye sahip olursunuz. Çekim yaparken en ince ayrıntıları dahi yakalamak için 4K çekim yapmalısınız. Çekimden sonra düzenleme aşamasında çerçeveyi kırpmak, aksiyon çekimleri yapmak için 60 veya 120 fps’de 1080p seçilmesi gerekir. Bu sayede daha sonradan çekimi kolaylıkla yavaşlatabilirsiniz.2) Çekim İçin Doğru Işığı Beklediğinizden Emin Olun


Yumuşak ışıkların sıcak görüntüler verdiği değişmeyen bir gerçektir. Bu kural drone çekimleri için de geçerlidir. Özellikle gökyüzünden çekim yapacağınız için ışığın yoğunluğu çok önemlidir. Altın saat adı verilen aralıklarda, yani gün batımından hemen önce veya şafaktan hemen sonra çekim yaparsanız çok daha iyi görüntü elde edebilirsiniz. Gölgeler ile çarpıcı bir kontrast bu sayede elde edilir. Bunun yanı sıra bu saat dilimlerinde çekilen görüntüler izleyicide büyüleyici bir his uyandırır.

drone çekimleri için püf noktalar

3) Drone İle Daha Kaliteli Bir Çekim İçin Filtre Takın


Düşük deklanşör hızlarını mümkün kılan bir filtre aksesuarı, videonuzu çok daha kaliteli bir hale getirecektir. O yüzden filtre kullanmayı ihmal etmeyin. Doğru ekipmanları iyi bir şekilde araştırın ve sizin için en doğru olacak filtreyi seçin.


4) Her Zaman Doğru Perspektifleri Arayın

drone çekimi yapmak


Çekim yaparken doğru perspektif açısını bulmayı sakın unutmayın. Sıradan bir cep telefonu ile yapılan çekimlerde bile çok daha kaliteli ve çok daha farklı görüntüler elde edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey doğru perspektifi yakalamak için Drone ile bir kaza yapmamak olacaktır :)

Tüm bu maddeleri uygulayarak drone ile çok daha kaliteli bir çekim gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bilmenizde fayda var ki profesyonel bir ekiple yapacağınız çekimler sizlere Drone çekimlerinde çok daha olumlu sonuçlar verecektir. Monomotion Studio ailesi olarak Drone çekimlerinizi biz yapmaya hazırız. Hemen bizimle iletişime geçerek Drone çekimlerinizi planlayabilirsiniz!


Bu yazımı ilginizi çektiyse "Canlı Yayın Çekimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?" isimli yazımıza göz atabilirsiniz!


Drone Çekimi Çalışmamıza Örnek Video
204 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page