top of page

Canlı Yayın Çekimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022

Merhaba, Monomotion Studio ailesi olarak canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere bilgi vermek amacıyla bu bloğumuzu oluşturduk. Gelin beraber inceleyelim.


Teknolojinin gelişmesiyle beraber canlı yayın çekmek oldukça kolay bir hale geldi. Aslında telefonu ve kamerası olan hemen hemen herkes Instagram, Facebook gibi uygulamalarla direkt olarak canlı yayın açabilir. Özellikle sosyal medyada etkileşimini artırmak ve farklı bir içerik planı uygulamak için canlı yayın videoları oldukça etkili bir araç. Son zamanların sosyal medya trendlerine baktığımızda canlı yayınların ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Fakat insanlar canlı yayın çekiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmediği için maalesef kaliteli bir canlı yayından izleyicilerini mahrum bırakıyor. Peki canlı yayın çekimlerinde dikkat etmemiz gereken şeyler nedir?canlı yayın çekilirken nelere dikkat edilmelidir?

1) Konuşan kişi sizseniz kamerada görünün.

İnsanlar canlı yayın izlerken, canlı yayında konuşan kişiyi kamerada görmeyi tercih ederler. Bu sebeple kameranın sizi ya da konuşan kişiyi gösterdiğine emin olmalısınız.


2) Kendinizi ve bulunduğunuz ortamı tanıtmayı unutmayın.


Örneğin firmanızda yayın yapıyorsanız, hangi firmada olduğunuzu, konumunun nerede olduğunu, sizin kim olduğunuzu izleyicilere açıklayın. Böylelikle izleyicileriniz sizinle bir bağ kurmuş olur ve isminiz veya firmanız aracılığıyla sizinle iletişime geçebilirler.


3) Canlı yayında ne hakkında konuşacağınızı izleyicilerinize söyleyin.


Canlı yayın izleyen kişilerin dikkatinin dağılması çok kolaydır. Bu sebeple konuşmaya başlamadan önce izleyicilerinize hangi konuda konuşacağınız hakkında bilgi vermelisiniz. Böylece konuya ilgili olanları videoda tutmayı başarırsınız.


4) Canlı yayın boyunca profesyonel görünün


İzleyiciler genel olarak kendisinden daha bilgili ve daha emin görünen kişileri dinlemeyi çok severler. O yüzden profesyonel görünmeyi unutmayın.


5) Doğal görünün fakat hazırlıklı olun.


Yayınınızın doğal olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü doğal canlı yayınlar izleyicilere her zaman daha samimi

canlı yayın çekilirken nelere dikkat edilmelidir?

gelmiştir. Ancak yayının doğal olması sizin hazırlıksız olacağınız anlamına gelmiyor. Konuşma yapacağınız konu hakkında hazırlık yapmayı unutmayın. Böylece konuşma sırasında takılmamış ve yayının akıcılığını sağlamış olursunuz.6) Ses kalitesine önem verin!


Canlı yayınlarda ses kalitenizin iyi olması oldukça önemlidir. İzleyiciler kalitesiz bir sese, konuya ne kadar meraklı olursa olsun bir süre dayanabilir ve yayını terk etmek isteyebilir. Bu yüzden sesinizin kontrolünü canlı yayına başka bir arkadaşınızı sokarak yapabilirsiniz.


7) Sürekliliğe dikkat edin.


Canlı yayın videolarını belirli bir plan çerçevesinde çekmeye özen gösterin. Bu izleyicilerin sizleri ne zaman izlemesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır ve izleyici kitlenizi arttıracaktır.Tüm bunlar profesyonel bir çekimin ilk adımıdır. Fakat canlı yayınları profesyonel bir ekibe yaptırmak kadar etkili değildir. Monomotion Studio olarak uzman ekibimizle beraber canlı yayınlarınızı kusursuz hale getiriyor ve planlamasını yapıyoruz. Bizimle iletişime geçerek profesyonel bir çekim planlayın!


Bu yazımız ilginizi çektiyse "Animasyon Videoya Genel Bakış" isimli yazımızı inceleyebilirsiniz!


Canlı Yayın Çekimi Çalışmalarımıza Örnek Olabilecek Videolar:


340 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page